Illinois College Exposition 2013-2014 Site Descriptions

Illinois College Exposition logo

Rend Lake College
Tuesday, September 17, 2013
6:00 pm – 7:30 pm
468 N. Ken Gray Pkwy., Ina, IL 62846

On-Site Chair: Jason Swann, 618-437-5321, ext.1265

Invited high schools: Benton Consolidated, Christopher, Hamilton County, Mt. Vernon Township, Norris City-Omaha- Enfield, Pinckneyville Community, Sesser-Valier, Thompsonville Community, Waltonville, Wayne City, Webber Township, Woodlawn Community, Zeigler-Royalton. Also, Rend Lake College students—potential transfer students— will be in attendance.

 

Parkland College
Wednesday, September 18, 2013
6:00 pm – 8:00 pm
2400 West Bradley Ave., Champaign, IL 61821

Registrations from for-profit institutions and military recruiters are not accepted.

On-Site Chair: Beth Chepan, 217-351-2887

Invited high schools: Arcola, Atwood-Hammond, Bement, Blue Ridge, Champaign Centennial, Champaign Central, Christ Lutheran, Judah Christian, Cissna Park, Deland Weldon, Fisher, Gibson City-Melvin-Sibley, Heritage, Iroquois West, LeRoy, Mahomet-Seymour, Monticello, Paxton-Buckley-Loda, Prairie Central, Rantoul Township, READY, Ridgeview, Shiloh, St. Joseph-Ogden, St. Thomas More, Storefront, Tri-Point, Tuscola, Tolono, University Laboratory, Urbana, Villa Grove.

 

Danville Area Community College
Thursday, September 19, 2013
9:00 am – 11:00 am
2000 East Main St., Danville, IL 61832

On-Site Chair: Margie Arlington, 217-443-8802

Invited high schools: Armstrong Twp., Attica (IN), Benton (IN), Bismarck-Henning, Catlin, Chrisman, Covington (IN), Covington Christian (IN), Crawfordsville (IN), Danville, Danville Christian Academy, First Baptist, Fountain Central (IN), Georgetown-Ridge Farm, Harrison William Henry (IN), Hoopeston Area, Jamaica, Jefferson (IN), Middlefork School (IL), Milford, McCutcheon (IN), North Montgomery (IN), North Vermilion (IN), Oakwood, Paris Union, Riverton Park (IN), Rockville (IN), Schlarman, Seeger Memorial (IN), Shiloh, South Montgomery, South Vermillion, St. Joseph-Ogden High School (IL), Turkey Run (IN), Watseka, Westville.

 

Macomb Area at Western Illinois University
Thursday, September 19, 2013
6:00 pm – 8:00 pm
1001 W. University Dr., Macomb IL 61455

On-site Chair: Erik Dalmasso, 309-298-3012

Invited high schools: A-C Central, Astoria, Avon, Brown County HS, Bushnell-Prairie City HS, Canton HS, Cuba, Farmington, Hamilton, Havana, Illini West, Macomb, Lewistown, Monmouth-Roseville, Rushville-Industry, Spoon River Valley, Southeastern, United, V.I.T., Warsaw, West Central, West Prairie.

 

Lake Land College
Tuesday, October 1, 2013
10:30 am – 1:00 pm
5001 Lake Land Blvd., Mattoon, IL 61938

On-site Chair: Lisa Shumard-Shelton, 217-234-5254

Invited high schools: Altamont, Arthur-Lovington, Beecher City, Brownstown, Casey-Westfield, Charleston, Cowden- Herrick, Cumberland, Dieterich, Effingham, Kansas, Marshall, Martinsville, Mattoon, Neoga, Newton, North Clay, Oakland, Okaw Valley, Pana, Paris, Ramsey, Shelbyville, Shiloh, South Central, St. Anthony, St. Elmo, Stewardson-Strasburg, Sulliivan, Teutopolis, Windsor.

 

Rock Valley College
Wednesday, October 2, 2013
6:00 pm – 8:00 pm
3301 North Mulford Rd., Rockford, IL 61114

On-Site Chair: Jennifer Thompson, 815-921-4272

Invited high schools: Academy for Career Education, Belvidere, Belvidere North, Berean Baptist Christian, Boylan Catholic, Byron, Calvary Baptist Christian, Christian Life, Durand, Harlem, Hononegah, Keith Country Day, North Boone, North Love Christian, Oregon, Pecatonica, Rockford Auburn, Rockford Baptist, Rockford Christian, Rockford East, Rockford Guilford, Rockford Jefferson, Rockford Lutheran, Roosevelt Community Education Center, South Beloit, Spectrum, Stillman Valley, Winnebago, and several home school groups from the area. Also, Rock Valley College students (potential transfer students) will be in attendance.

 

Maine Township District 207 Schools at Maine West High School
Tuesday, October 8, 2013
6:30 pm – 8:30 pm 
1755 S. Wolf Rd., Des Plaines, IL  60018

Registrations from for-profit institutions are not accepted.

On-site Chair: Gilit Abraham, 847-803-5810

Invited high schools: Maine East, Maine South, Maine West.

 

Greater McLean County at Illinois State University
Tuesday, October 8, 2013
6:00 pm – 7:30 pm

400 W. Locust, Normal, IL 61790

Registrations from for-profit institutions and military recruiters are not accepted.

On-Site Chair: Debbie Lamb, 309-438-3524

Invited high schools: Bloomington Area Career Center, Bloomington, Blue Ridge, Calvary Christian Academy, Central Catholic, Clinton Community, Cornerstone Christian, Deer Creek Mackinaw, Dwight Baptist, Dwight Township, El Paso- Gridley, Eureka, Fieldcrest, Flanagan, Gibson City-Melvin-Sibley, Hartsburg-Emden, Heyworth, Le Roy, Lexington, Lincoln Community, Lincolnland Technical Education Center, Livingston Area Career Center, Normal Community, Normal Community West, Olympia, Pontiac Township, Prairie Central, Ridgeview, Roanoke-Benson, Tri-Point, Tri-Valley Junior/Senior, U-High.

 

Quincy Area at Quincy University
Wednesday, October 16, 2013
6:00 pm – 7:30 pm
1800 College Ave., Quincy, IL 62301

On-Site Chair: Tammy Duesterhaus, 217-228-5301

Invited high schools: Bluffs, Bowling Green (MO), Brown County, Canton (MO), Central, Clark County (MO), Clopton (MO), Griggsville-Perry, Hamilton, Hannibal Sr. (MO), Highland (MO), Illini West, Knox County (MO), Liberty, Louisiana (MO), Marion County (MO), Mark Twain (MO), Meredosia-Chambersburg, Monroe City (MO), North Shelby (MO), Palmyra (MO), Paris (MO), Pittsfield, Pleasant Hill, Quincy Senior, Quincy Notre Dame, South Shelby (MO), Southeastern, Seymour, Unity, Warsaw, Western.

 

College of Lake County (1 of 2)
Thursday, October 17, 2013
6:00 pm – 8:00 pm

19351 W. Washington St., Grayslake, IL 60030

Registrations from for-profit institutions are not accepted.

On-Site Chair: Debbie Michelini, 847-543-2383

Invited high schools: Stevenson, Antioch, Carmel, Deerfield, Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Highland Park, Lakes Community, Lake Forest, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, North Chicago, Round Lake, St. Martin de Porres, Vernon Hills, Warren Township, Wauconda, Waukegan— Brookside and Washington campuses, Zion-Benton.

 

Southern Illinois University Edwardsville
Tuesday, October 22, 2013
6:00 pm – 7:30 pm
70 Hairpin Dr., Edwardsville, IL 62026

On-Site Chair: Kelley Brooks, 618-650-2628

Invited high schools: Althoff Catholic, Alton, Belleville East, Belleville West, Bond County, Brussels, Bunker Hill, Cahokia, Calhoun, Carrollton, Civic Memorial, Carlinville, Central Community, Collinsville, Columbia, Dupo, East Alton-Wood River, East St. Louis, East St. Louis Charter, Edwardsville, Freeburg, Gibault, Gillespie, Governor French, Granite City, Hazelwood C., Hazelwood E., Hazelwood W., Highland, Hillsboro, Jersey Community, Lebanon, Lincoln Charter, Litchfield, Lovejoy, Madison, Marissa, Marquette, Mascoutah, Mater Dei, McCluer, McCluer N., McCluer South-Berkeley, Metro East Lutheran, Mount Olive, Mulberry Grove, New Athens, North Greene, O’Fallon, Red Bud, Riverview Gardens, Roxana, Southwestern, Staunton, Triad, Trinity, Vandalia, Valmeyer, Waterloo, Wesclin.

 

District 211 at Palatine High School
Wednesday, October 23, 2013
6:30 pm – 8:30 pm
1111 N. Rohlwing Rd., Palatine, IL 60074

Registrations from for-profit institutions and military recruiters are not accepted.

On-Site Chair: Shannon O’Brien, 847-755-1630

Invited high schools: Hoffman Estates, James B. Conant, Palatine, Schaumburg, William Fremd.

 

Suburban Counselors at Prairie State College
Tuesday, October 29, 2013
6:00 pm – 8:00 pm
202 S. Halsted, Chicago Heights, IL 60411

On-site Chair: Gerry O’Brien, 708-755-7565, ext. 1445

Invited high schools: Bloom, Bloom Trail, Crete-Monee, Homewood-Flossmoor, Marian Catholic, Peotone, Rich Central, Rich East, Rich South. Also, Prairie State College students (potential transfer students) will be in attendance.

 

Lincoln Trail College
Wednesday, November 6, 2013
9:00 am – 11:00 am
11220 State Highway 1, Robinson, IL 62454

On-Site Chair: Roselene Quick, 618-544-8657, ext.1122

Invited high schools: Hutsonville, Lawrenceville, Oblong, Palestine, Red Hill, Robinson.

 

Five County at Southeastern Illinois College
Thursday, November 14, 2013

9:00 am – 11:00 am
3575 College Rd., Harrisburg, IL 62946

On-Site Chair: Hannah Neuendorf, 217-245-3032

Invited high schools: Carmi-White County, Carrier Mills, Eldorado, Galatia, Gallatin County, Hardin County, Harrisburg, Norris City-Omaha-Enfield, Pope County.

 

John A. Logan College
Thursday, November 14, 2013

6:00 pm – 7:30 pm
700 Logan College Rd., Carterville, IL 62918

On-Site Chair: Jane Minton, 618-985-3741

Invited high schools: Agape Christian, Brehm, Carbondale, Carterville, Christian Fellowship, Crab Orchard, DuQuoin, Elverado, Ezra Christian, Herrin, Johnston City, Marion, Murphysboro, Murphysboro Christian, Trico, Trinity Christian, West Frankfort.

 

St. Louis Metro East at Southwestern Illinois College
Sunday, February 23, 2014

1:30 pm – 3:30 pm
2500 Carlyle Ave., Belleville, IL 62221

On-Site Chair: Michelle Luraschi, 618-235-2700, ext. 5157

Invited high schools: All public and private high schools in the Metro East Illinois suburban communities of the greater St. Louis Metropolitan Area. High schools include: Althoff Catholic, Belleville East and West, Cahokia, Collinsville, Columbia, Dupo, East St. Louis, Edwardsville, Freeburg, Gibault, Governor French, Granite City, Highland, Lebanon, Lovejoy, Madison, Marissa, Mascoutah, Mater Dei, New Athens, O’Fallon, Triad, Waterloo, Wescelin, and others. Invited high schools serve a large military family population at Scott Air Force Base. The Fair will also be attended by prospective transfer students from Southwestern Illinois College, the largest Illinois community college outside of Chicago with 16,000 students.

 

Lewis University
Tuesday, March 4, 2014

6:30 pm – 8:00 pm
One University Pkwy., Romeoville, IL 60446

On-Site Chair: Ashley Dobbyn, 815-836-5699

Invited high schools: A.A. Stagg, Andrew, Carl Sandburg, Coal City, Dwight, Gardner South Wilmington, Joliet Catholic, Joliet Central and West, Lemont, Lincoln-Way Central, East, North, and West, Lockport, Minooka, Morris, Mt. Assisi, Peotone, Plainfield Central, East, North, and South, Providence Catholic, Reed-Custer, Romeoville, Wilmington.

 

Illinois College
Thursday, March 6, 2014

6:30 pm – 8:00 pm
1121 Edgehill Rd., Jacksonville, IL 62650

On-Site Chair: Lauren Dwyer, 217-245-3160

Invited high schools: Brussels Community, Calhoun, Calvary Academy, Carrollton, Edinburg, Franklin, Glenwood Senior, Greenfield, Griggsville-Perry, ISD, ISVI, Jacksonville, Jersey Community, Lanphier, Lutheran, Meredosia-Chambersburg, New Berlin, North Greene, North Mac, Northwestern, Pawnee, Pittsfield, Pleasant Hill, Pleasant Plains, PORTA, Riverton, Rochester, Routt, Rushville-Industry, Sacred Heart-Griffin, Springfield, Springfield Southeast, Tri-City, Triopia, Virden, Virginia, Waverly, Westfair Christian, Williamsville, Winchester.

 

College of Lake County (2 of 2)
Tuesday, March 11, 2014
6:00 pm – 8:00 pm
19351 W. Washington St., Grayslake, IL 60030

Registrations from for-profit institutions are not accepted.

On-Site Chair: Debbie Michelini, 847-543-2383

Invited high schools: Stevenson, Antioch, Carmel, Deerfield, Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Highland Park, Lakes Community, Lake Forest, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, North Chicago, Round Lake, St. Martin de Porres, Vernon Hills, Warren Township, Wauconda, Waukegan— Brookside and Washington campuses, Zion-Benton.

 

Lewis & Clark Community College
Tuesday, March 11, 2014

6:00 pm – 8:00 pm
5800 Godfrey Rd., Godfrey, IL 62035

On-Site Chair: Ryan Hodge, 618-468-5120

Invited high schools: Alton, Brussels, Bunker Hill, Calhoun, Carlinville, Carrollton, Civic Memorial, East Alton-Wood River, Edwardsville, Gillespie, Greenfield, Jersey Community, Marquette Catholic, Metro-East Lutheran, Mississippi Valley, North Greene, Roxana, Southwestern, Staunton.

 

Southern Illinois Regional at SIU-Carbondale
Thursday, March 20, 2014

10:30 am – Noon
400 Saluki Dr., Carbondale, IL 62901

On-Site Chair: Rachel Harvel, 618-453-2184

Schools in the following counties: Alexander, Franklin, Jackson, Jefferson, Johnson, Massac, Perry, Pulaski, Randolph, Saline, Union, Washington and Williamson.

 

North Central College
Monday, March 24, 2014

6:30 pm – 8:30 pm
440 S. Brainard St., Naperville, IL 60540

On-Site Chair: Ashley Dudich, 630-637-5800

Invited high schools: Benet Academy, Bolingbrook, Downers Grove North, Downers Grove South, Glenbard East, North, South and West, Lisle, Metea Valley, Naperville Central, Naperville North, Neuqua Valley, Oswego, Oswego East, St. Francis, Waubonsie Valley, Wheaton Academy, Wheaton North, Wheaton-Warrenville South.

 

DePaul University/Lincoln Park Campus
Wednesday, March 26, 2014

5:00 pm – 7:00 pm
2250 N. Sheffield Ave., Chicago, IL 60614

On-Site Chairs: Will Manzo, 773-325-8256

Invited high schools: All Chicago public and private high schools.

 

DeKalb County at Northern Illinois University
Tuesday, April 1, 2014
6:00 pm – 8:00 pm
1425 W. Lincoln Hwy., Dekalb, IL 60115

Registrations from for-profit institutions are not accepted.

On-Site Chair: Stephanie Poulos, 815-753-8308

Invited high schools: Burlington-Central, Cornerstone Christian, Dekalb, Genoa-Kingston, Hampshire, Hiawatha, Hinckley-Big Rock, Indian Creek, Kaneland, Oregon, Paw Paw, Rochelle, Sandwich, Somonauk, Sycamore.

 

Barrington Area at Barrington High School
Monday, April 7, 2014

6:00 pm – 8:00 pm
616 W. Main St., Barrington, IL 60010

Registrations from for-profit institutions are not accepted.

On-Site Chair: Kate Moody, 847-842-3251

Invited high schools: Barrington, Cary-Grove, Crystal Lake Central, Crystal Lake South, Lake Zurich, Prairie Ridge, Wauconda, Woodstock.

 

District 214 at Harper College
Tuesday, April 8, 2014

6:00 pm – 8:30 pm
1200 W. Algonquin Rd., Palatine, IL 60067

Registrations from for-profit institutions and military recruiters are not accepted.

On-Site Chair: John Hammond, 847-718-7045

Invited high schools: Buffalo Grove, Elk Grove, John Hersey, Prospect, Rolling Meadows, St. Viator, Wheeling.

 

Glenbrooks at Glenbrook South High School
Thursday, April 10, 2014
6:30 pm – 8:30 pm
4000 W. Lake St., Glenview, IL 60026

Registrations from for-profit institutions and military recruiters are not accepted.
Alumni representatives are not permitted.

On-Site Chair: Ann LePage, 847-486-4544

Invited high schools: Glenbrook North and South.

 

Fox Valley at South Elgin High School
Monday, April 14, 2014

6:30 pm – 8:30 pm
760 E. Main St., South Elgin, IL 60177

On-Site Chair: Chris Boden, 847-289-3760, x.3399

Invited high schools: Batavia, Burlington Central, Geneva, Kaneland, St. Charles East, St. Charles North, South Elgin, West Chicago.